Jak montować panele winylowe?

Panele winylowe są coraz bardziej popularne. Na razie znaleziono dwie możliwości ich montowania, czyli na klej oraz na pływająco. Wybierając ten rodzaj paneli, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na stan powierzchni podłogi, jej nasłonecznienie, przebiegające instalacje elektryczne i grzewcze, natężenie użytkowania podłogi oraz układ pomieszczeń mieszkania. 

Panele winylowo-pływające

Montaż paneli pływająco przypomina układanie paneli laminowanych. Wybierając ten wariant, przede wszystkim należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do paneli, ponieważ każdy producent ma swoje zasady montażu tego typu podłogi. Panele łączone są za pomocą specjalnych zamków, są to zamki tradycyjne lub nowoczesne. Zamki tradycyjne są bardzo solidne, jednak ciężko się nimi operuje, jeżeli panele mają dużą wielkość. Niestety, wtedy pojedyncze panele są za ciężkie, co sprawia, że podłoga nie jest ułożona precyzyjnie. Zamki nowoczesne to dużo łatwiejsze rozwiązanie, panele wkładane są do zamka na dłuższym boku, a następnie zatrzaskiwane na krótszym, dobrze wykonana czynność kończy się charakterystycznym dźwiękiem „klik”.

Panele winylowe-klejone

Panele winylowe mogę być klejone na kleje montażowe. Jest to tak zwana wersja dryback, która niczym nie ustępuje panelom pływającym, a jest zdecydowanie tańsza. Wadą takiego rozwiązania jest potrzeba dużej ilości czasu, wprawy i cierpliwości. Aby zamontować panele na klej, podłoże musi być idealnie przygotowane. Każde niedociągnięcie na podłożu widoczne zostanie w formie uwypukleń na panelach, dlatego musi być ono idealnie równe. W celu zamontowania paneli należy rozłożyć cienką warstwę kleju montażowego na powierzchni, odczekać kilka minut i położyć panele po dwa lub trzy pasy, na całej szerokości. Podłoga klejona może być użytkowana po odczekaniu 24 godzin, po zakończeniu klejenia i układania paneli.

Kleje montażowa można nabyć w ofercie sprzedażowej sklepu BudujmyEU.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *