Jak długo schnie fuga mapei?

Jak powszechnie wiadomo wiązanie zaprawy klejowej wymaga czasu. Nie inaczej jest również w przypadku fugowania mapei. Na całkowite wyschnięcie spoiny należy przewidzieć stosowną ilość czasu.

O czyn należy pamiętać?

 

Przedwczesne czyszczenie świeżej fugi może niestety spowodować jej wypłukanie. Co najgorsze zeschnięte grudki mogą spowodować podczas mycia niewielkie zarysowania na płytkach, które nie prezentują się zbyt okazale. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że spoiny mogą zawierać w swoim składzie cząsteczki ścierne, które stanowią duże zagrożenie dla płytek. Czas schnięcia fugi dokładnie określony jest przez producenta spoiny. Zazwyczaj wynosi ono około 24 godziny. Schnięcie zależy od wielu różnych elementów, dlatego też trudno jest określić dokładny czas.

Prawidłowe fugowanie mapei

 

Fugowanie mapei najlepiej wykonać odpowiednimi partiami (np. co 3-4 m2). Po około 10 minutach, gdy fuga lekko przyschnie można dokładnie wygładzić jej powierzchnie. W tym celu warto skorzystać z pomocy chłonnej i lekko wilgotnej gąbki. Po zakończeniu fugowania należy bardzo dokładnie wyczyścić płytki tak, aby nie uszkodzić fugi. Niestety niektóre fugi bardzo szybko zasychają, dlatego też ciężko jest je po dłuższym czasie usunąć z płytek. Warto na bieżąco śledzić poziom wyschnięcia fugi i systematycznie usuwać nadmiar z płytek. Fugowanie mapei co prawda nie należy do najprzyjemniejszych prac, ale gra jest jak najbardziej warta świeczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *